ניתוח אף, הסבר נרחב

האף הוא האיבר הבולט ביותר בפנים ועל כן מושך תשומת לב. זו הסיבה שכשהוא חורג בגודלו וצורתו מהמקובל, ופוגע בדימוי העצמי, כה רבים פונים לעזרת הכירורגיה הפלסטית. הפגמים הנפוצים באפים מתבטאים באורך האף, בגבנון, ברוחב האף בבסיסו ובקצהו, אורך ורוחב הנחיריים, שמיטת קצה האף לכוון השפה וסטיית מחיצת האף.

מטרת ניתוח אף היא לתקן את הפגמים שנצפו באף הנבדק, ולקבל אף טבעי ויפה.
ניתוח אף מתבצע דרך חתכים המוסתרים בתוך הנחיריים כך שהצלקות אינן נראות. לעיתים ובעיקר במקרים של תיקון קצה האף ובמקרים הנזקקים להשתלת סחוסים, משתמשים בחתך בבסיס האף ומעל השפה, לחשיפה מלאה של שלד האף. בשיטה זו נותרת צלקת קטנה באזור החתך.
במידה ומחיצת האף עקומה יש לישרה ולאפשר מעבר אוויר טוב יותר דרך הנחיריים.

        מי מתאים לניתוח אף?

ניתוח אף ניתן לבצע בנערות מגיל 16 ובנערים מגיל 17 בהתאם להתפתחות עצמות הפנים.

תכנון ניתוח אף
כאשר את/ה מגיע/ה אלי לייעץ ראשוני, את/ה מתבקש/ת להגדיר את בעייתכם/ן. את/ה מתבקש/ת לדווח לי על מצבכם/ן הבריאותי. ביחד, אנו דנים על הפגמים באף אותם הגדרת ועל רמת הציפיות מהניתוח.
אני מצידי מציע לך את הפתרונות שנראים לי נכונים. אספר לך על הסיבוכים שעלולים להתרחש, על הסיכונים שבניתוח. תקבל/י ממני את כל המידע הדרוש לביצוע הניתוח.

השינויים המתוכננים במסגרת ניתוח אף:

  • ביצוע מעבר נכון בין המצח לאף
  • קביעת שיפוע החיבור בין שורש האף לקצהו
  • קביעת האורך הנכון של האף
  • קביעת אורך בסיס נכון
    ביצוע זווית טבעית בין האף לשפה
  • בדיקה וביצוע מעבר חופשי של אויר דרך נחירי האף.
  • קביעת רוחב אף מאוזן ומתאים לפנים ולצורת האף.
  • רוחב ואורך נחיריים התואמים למראה החדש

        הקטנת נחיריים

יש שתי סיבות עיקריות להקטנת נחיריים: אף רחב ביחס לרוחב הפה, או אף ארוך מאוד, שמקצרים אותו בניתוח, הנחיריים מקבלות צורת קשת, רק בסיום הניתוח אני מחליט אם לבצע הקטנת נחיריים או לא, יש לדעת שזו פעולה היכולה להשאיר לפעמים צלקות עדינות ביותר בבסיס האף.

ניתוח אף חשוב מאוד שהרופא יהיה עם ניסיון
לפני                              אחרי
תמונה של מטופלת, ניתוח אף מבט מהצד אחרי מספר חדשים
לפני                              אחרי
ניתוח אף פורופיל של מטופלת לפני ואחרי, תמונה שווה אלף מילים
לפני                              אחרי
ניתוח אף חשוב מאוד שהרופא יהיה עם ניסיון
לפני                               אחרי
תמונה של מטופלת, ניתוח אף מבט מהצד אחרי מספר חדשים
לפני                               אחרי
ניתוח אף פורופיל של מטופלת לפני ואחרי, תמונה שווה אלף מילים
לפני                               אחרי

        הכנה לניתוח אף

לאחר שהחלטת לבצע אצלי ניתוח אף, תתבקש/י לעבור סדרת בדיקות. אני וצוותי נמסור לך הוראות לגבי צריכת תרופות לפני הניתוח, מזון, תוספי מזון וויטמינים, עישון ועוד. כמו כן, תקבל/י הדרכה לגבי ההכנות ליום הניתוח: הוראות צום, ביגוד מתאים והתנהגות בבית לאחר ניתוח האף.

        איפה מבוצע ניתוח אף

הניתוח מבוצע בבית חולים פרטי בפיקוח משרד הבריאות. חדרי הניתוח וההתאוששות מצוידים במיטב המכשור והטכנולוגיות. בצמוד לחדרי הניתוח וההתאוששות ישנה מחלקת אשפוז לשהייה לאחר הניתוח. משך השהייה הוא בהתאם לנרחבות הניתוח. לאחר ניתוח אף, ברב המקרים תשוחרר/י לביתך לאחר כמה שעות ותתבקש/י להגיע למחרת להוצאת הטמפונים.

        ההרדמה בניתוח אף

על סוג ההרדמה בניתוח אנו דנים ביחד. ברב המקרים אני מעדיף לבצע ניתוח אף בהרדמה מלאה. לפני הניתוח תיערך שיחה וקבלה ע"י הרופא המרדים, שיענה על כל שאלותיך. ומניסיוני הוא מפחית מאד את החרדה מפני כל סוג הרדמה.

מהלך ניתוח אף

לאחר שהתקבלת בבית החולים, אנו נשוחח שוב לפני הניתוח ובשיתוף פעולה אתך, אסמן את האזורים באף שיטופלו בניתוח ואצלם תמונות שיישארו חסויות בתיק הרפואי.
תוכנס/י לתוך חדר הניתוח. המרדים ייבצע את סוג ההרדמה הנדרש לניתוח אף ולאחר שכל אזור הניתוח מחוטא. אני מתחיל בפעולה.
דרך שני חתכים פנימיים בתוך הנחיריים, אני מפריד את הרקמות הרכות משלד האף. מתקן את שלד האף הבנוי מסחוסים ועצמות וסילוק רקמה עודפת, לעיתים יש מקום לביצוע השתלת סחוסים באזורי חסר בשלד האף.

זווית הסלידה

היא הזווית שנוצרת במעבר בין השפה העליונה לבין בסיס האף. השינוי נעשה על ידי כריתה של סחוס ורירית בבסיס המחיצה. כאשר העור מודבק חזרה לשלד החדש, הוא מתעצב סביב הצורה והזווית החדשה. לפעמים מיד אחרי הניתוח, העור נפוח ואזור המעבר בין השפה לאף נפוח. נפיחות זו יוצרת אשליה של זווית סלידה יותר גדולה ממה שבוצע בניתוח.

אם קיימת בעיה רפואית, הנגרמת מסטיית המחיצה ומתבטאת בקושי בנשימה דרך הנחיריים, אני מתקן אותה. אני בודק פעם נוספת את מראה האף ותופר את החתכים דרכם נכנסתי. בתוך האף מושארים טמפונים לתמיכה ומניעת דימום למשך 24 שעות. חבישת גבס להגנה על האף.
שהייה קצרה להשגחה בחדר התאוששות ואת/ה מועבר/ת לחדרכם למנוחה בהשגחת הצוות הרפואי.

לשם קיבוע האף החדש, "אורזים" את האף בפלסטרים ובסד מיוחד. תפקידו של הסד להצמיד את העור אל השלד ולהחזיק את השלד מקובע. את הסד הזה אני נוהג להסיר אחרי שישה או שבעה ימים. בעת החבישה מוחדרים טמפונים הנותנים תמיכה פנימית ומצמידים את הריריות אל שלד בצד הפנימי של האף. את הטמפונים מוציאים למחרת הניתוח

לאחר ניתוח אף

לאחר שבוע תחזר/י אל המרפאה כדי להסיר את הגבס. המראה החדש בדרך כלל גורם להתרגשות רבה. חשוב לדעת שזו אינה תוצאה סופית, והאף בשלב זה נפוח מאד. בתקופה זו וחודש ימים לאחר מכן צריך להיזהר מפגיעה באזור האף. לאחר כחודש ניתן לחזור לפעילות גופנית כמעט מלאה, כלומר הליכה, ריצה, התעמלות וכיוצא בזה.

סיבוכים וסיכונים
החלטה לעבור ניתוח באף הינה בכל מקרה החלטה גורלית המלווה בספקות ובפחדים. משום כך רופאים רבים נוהגים לא להרחיב את הדיבור על סיבוכים ועל דברים מפחידים אחרים למרות שחוק זכויות החולה מחייב זאת. ניתוח אף הוא ניתוח שמטרתו לשנות את הצורה של האף, אך צריך לזכור כי מדובר בפיסול באיבר קיים. על כן השינוי המתקבל, תלוי בנתונים הטבעיים של האף, המגבילים את יכולת השינוי של המנתח. יש לזכור שבכל ניתוח, עלולים להיות סיבוכים. סבירות הסיבוכים נמוכה.

סיבוכים אפשריים בניתוח:
דימום: כשאין הפרעה בקרישת דם, אין בד"כ חשש לדימום רב. ביום הניתוח יש דימום ההולך ומתמעט בהמשך. לעיתים רחוקות, בימים חמים ויבשים ואחרי התרגשות גדולה, או דיבור מופרז, מופיע דימום מחודש, שיפסק לאחר מנוחה. לעתים רחוקות ביותר דימום מצריך אשפוז או ניתוח חוזר.
שטפי דם מתחת לעיניים: שטפי הדם מתחת לעיניים או בקרנית העין, הם תופעה טבעית כתוצאה מפגיעה ברקמות בזמן הניתוח. הם יחלפו מעצמם לאחר כשבועיים, שלושה.

נימול וחוסר תחושה: יכולים להיות אזורים באף בהם תרגיש/י נימול או אפילו חוסר תחושה לתקופה של עד כמה חודשים.
זיהום: זיהום בניתוח אף הינו נדיר ביותר. הניתוח יבוצע כמובן בתנאי הקפדה סטרילית וכן תקבלו אנטיביוטיקה במהלך הניתוח.
הפרעות בחוש הריח: לעתים רחוקות מאד מנותח מתלונן על פגיעה בחוש הריח, התופעה נדירה מאוד. ההפרעה בד"כ חלקית ורק לגבי חלק מהריחות והיא חולפת אחרי זמן לא רב.

תחושת גודש: יש אנשים המרגישים אחרי ניתוח, תחושת גודש והפרעה בנשימה. בדרך כלל התופעה נובעת מבצקת פנימית באף, שתלך ותפחת עם ההחלמה.

צלקות: בניתוח אף נוצרות צלקות פנימיות, לעיתים יכולות להתבטא כהתבלטות בצדו החיצוני של האף. כשמבצעים הקטנת נחיריים או תיקון "פתוח" של האף, ישנן צלקות חיצוניות שטיבן משתנה ממטופל למטופל בהתאם לתכונות ההצטלקות של עורו. ברב המקרים הצלקת תהיה דקה וכמעט בלתי נראית.

אסימטריה: בניתוח אף המבוצע אפילו בתשומת לב רבה, יכולה להתקבל אסימטריה בחלק העליון (העצם) או בחלק התחתון (הסחוסים) של האף. כמו כן יכולה להתהוות חוסר סדירות קלה בגב האף. זה שכיח במיוחד באפים אשר היו עקומים מלכתחילה או שעברו שבר או שבר של המחיצה, אך גם בניתוח אף רגיל.

תיקון ניתוח
ניתוח איננו מדע מדויק. קיימת אפשרות שלמרות כל תשומת הלב, היכולת והניסיון, את/ה חושב/ת או מרגיש/ה שהתוצאה לא מוצלחת.
אי שביעות רצון זו יכולה להיות באמת אובייקטיבית, ופעמים רבות נובעת מרמת ציפיות מוגזמת.

אם אכן יש פגם אובייקטיבי, שנתיים הם די זמן על מנת שתהליך ההחלמה, יסתיים. אז ניתן יהיה לשפוט בשיקול דעת מקצועי מה ניתן לעשות.
במקרה כזה ורק לאחר בדיקה שלי, אם אכן יש צורך בתיקון או שהתיקון המבוקש סביר וניתן לביצוע, אני מתחייב שאבצע את התיקון. בכל מקרה אני שומר לעצמי את הזכות לשיקול רפואי ו/או אסתטי לפני ההחלטה.

לבסוף בעניין מה זה "כישלון". כאן יש להבדיל בברור בין כישלון להצלחה חלקית. לפעמים קיימים פגמים קשים באף שקשה לתקן אותם ואפילו שיפור חלקי הוא הצלחה גדולה.